Заходи, події

Етнографічна експедиція Поліссям


21-24 вересня учителька української мови та літератури Ірина Андріївна Маранська з ученицею 9 класу Софією Бурлакою долучилися до проекту „Єдність у різноманітності. Культурно-мовна неповторність етнографічних груп українців. Поліщуки”. Науково-дослідницький збір-похід мав на меті показати молоді з різних куточків нашої країни неповторність поліського краю, його мови, фольклору, вірувань та традицій. 

Враження від мандрівки можна узагальнити словами Ліни Костенко "А ви думали, що Україна так просто. Україна — це супер. Україна — це ексклюзив... В умовах сучасного світу їй немає ціни."
Роботу над дослідженням розпочали із екскурсії містом Коростень. Приємні враження від Древлянського парку з його історичними пам’ятниками княгині Ользі, юному Князю Володимиру, Князю Володимиру Великому, князю Малу.
У ході експедиції також відвідали стародавнє місто Овруч (перші згадки датуються 946 р.), побували біля Свято-Василівського собору – сакральної пам’ятки, одного з найдавніших українських храмів з понад 1000-літньою історією. Долучилися до приготування та продегустували поліські страви від гостинної баби Вольги в селі Бігун, а також мандрували у найвіддаленіше місце Українського Полісся – село Селезівку (засноване 1039 р.) – „столиці” Поліського природного заповідника оповитого цікавезними легендами та переказами (запам'яталися історії про зозульку та вовкулак). Відвідали батьківщину гетьмана України Івана Виговського - село Вигів Коростенського району.

Надзвичайно цікавим було спілкування із знаменитим фольклорним колективом «Бовсунівські бабусі» із села Бовсуни Лугинського району, що береже свої неповторні традиції та обряди. Здивувала цікава історія про походження українських прізвищ на прикладі родів Бовсунівських та Виговських на основі досліджень місцевого краєзнавця, творчої вчительки початкових класів Марії Карповець Бовсуновської. Назавжди зачарував захоплюючий спів від 80-річних учасниць колективу, що супроводжувався розповідями місцевих новин від кумась та поєднувався із прядінням на коловоротці, веретені. Про ткання килима (радюжки) на верстаті у ткацько-мистецькій майстерні „Бабусина хата” де здійснилась мрія багатьох спробувати це ремесло можна розповідати годинами. Щеміло серце в зникаючому поліському селі Діброва, де відбулася зустріч із його жителями та дегустація унікальних поліських страв. 

Щиро вдячні Володимиру Виговському, Віктору Мойсієнку, Анні Новицькій, Людмилі Бойко та учасникам проекту за можливість ближче познайомитися з традиціями та обрядами Полісся. Це неймовірні люди, які бережуть свою унікальну самобутність.