«Національна розмова: розвиток медіаграмотності в Україні»

20-21 квітня 2018 р. у Києві відбулася VI Міжнародна науково-методична конференція з розвитку медіаграмотності, участь в якій взяла Маранська Ірина Андріївна, учитель курсів «Медіаграмотність» та «Медіакультура». І. А. Маранська виступила у пленарній частині на тему «Медіаграмотність як актуальна компетенція сучасного українця».

Організаторами конференції виступили Міністерство освіти та науки, USAID, Академія української преси за підтримки міжнародної громадської організації Internews та Deutsche Welle Academie.
На відкритті конференції посол США в Україні Марі Йованович зазначила, що потрібно вміти захищатися. Коли ми говоримо про фейкову інформацію, частіше маємо на увазі новини. Всі ми повинні виробити навички для того, щоб критично оцінювати все те, що ми отримуємо, все те, що до нас надходить. Недостатньо просто визначити фейкові новини. Викладачі мають навчити критично мислити. “Критичне мислення надзвичайно важливе для того, щоб вирішити низку викликів, які стоять перед країною: війна на сході, окупація Криму, боротьба з корупцією, подальша розбудова демократичного суспільства… Це не просто – ставити питання та отримувати відповіді, розвиток цих навичок сприятиме більш потужному кращому суспільству і потужній Україні… Ви всі відіграєте в цьому надзвичайну роль”, – сказала пані Йованович.
Заступник міністра освіти та науки Павло Хобзей наголосив на важливості навчати ще з дитинства навичкам виокремлювати неправдиву інформацію з інформаційного потоку. Він зауважив, що з початком реформи української школи, яка розпочнеться з перших класів в 2018/2019 навчальному році, планується компетентнісне навчання, яке передбачає, навчатися здобувати знання, а не отримують готові. У тому числі розвиваються такі навички, як критичне мислення, яке є необхідною складовою медіаграмотності. Це особливо важливо з огляду на те, що в освіті та вихованні діє принцип наслідування тих цінностей та ставлень, яке має старше покоління.
Юрій Кононенко, директор департаменту загальної середньої та дошкільної освіти Міносвіти зазначив, що: «Як і все громадянське суспільство, освіта проробила колосальну роботу. Нині для нас важливо створити конкретний план подальших дій — щодо дорожньої карти впровадження медіаграмотності».
Валерій Іванов, президент АУП навів факти про розвиток медіаосвіти в Україні. Проект з розвитку медіагрмотності впроваджується в Україні з 2010 року. За цей час було проведено 11 шкіл медіаосвіти та меліаграмотності, у 500 школах впроваджено навчання медіаграмотності, підготовлено 7 навчальних програм, 8 підручників і посібників. Через різні форми навчання базові знання про медіаграмотність отримали біля 90 тисяч українських вчителів.
Детальніше про конференцію можна дізнатися тут http://ms.detector.media/mediaprosvita/mediaosvita/yak_rozvivaetsya_mediagramotnist_v_ukraini_visim_visnovkiv_zi_schorichnoi_konferentsii/