Як ліцеїстки в музей ходили

 
15 березня учениці 8 класу ліцею разом із вчителем мистецтва Володимиром Антоновичем Пеляком відвідали Краєзнавчий музей Гулаків-Артемовських. Уеницям потрібно було виконати практичне завдання з курсу "Моя Черкащина", що цього року розпочав роботу в Городищенському економічному ліцеї. Практикум полягав у закріпленні теоретичного матеріалу з археології краю.
У краєзнавчому музеї м. Городища зберігається цілий ряд (декілька полиць) археологічних знахідок, що відностяться до різних археологічних культур. Частину з них ми з ученицями розглянули детальніше, з іншими познайомилися. Насамперед увагу дітей привернули кістки мамонта, знайдені в Городищі у XX ст. Дівчата намагалися вгадати назви кісток. Найбільшу з них визначили гомілковою мамонтеняти, кулеподібні кістки були схожими на головки стегнових кісток або ж колінні чашечки. Окремо виділялися три фрагмети ікол мамонта, які з роками мають схильність до розкришування. Отже, в льодовикову епоху на Городищині водился мамонти, - зробили висновок ліцеїстки.
Проте сліди проживання людей у Городищненському краї фіксуються з неоліту. Серед енеолітичних культур в музеї виділяється трипільська культура. Ми з ученицями проаналізували та описали два кратери і два кубки. Серед перших виділяється добре збережений кратер із с. Валява, розписаний коричневим меандровим орнаментом на жовтому тулубовому фризі, що відмежований від вінця і денця паралельними смугами. Вінця з обох сторін оздоблені крапельковим мотивом.
Другий кратер не мав указаного місця знаходження. Виділяється насиченим червоним ангобом та відновленими гіпсовими фрагментами. Його орнамет майже не зберігся. Кубки біконічної форми й діаметром менше 10 см імовірно столового призначення. Матеріали культур доби бронзи, а також скіфо-сарматського часу оглянули поверхово.
Подарунком для учнів стала колекція археологічних матеріалів Івана Гуріненка надана музейниками - фрагменти посуду, обмазки, крем'яні знарряддя праці, геологічні та невідомі предмети, підписані рукою знаного в області та й за її межами краєзнавця. На жаль, не всі артефакти отримали позначення місця знахідок. Серед гуріненківських предметів дівчатам найбільше сподобався серповидний дрібноретушований різець та уламки кераміки із заглибленим орнаментом.
З етнографічною колекцією та стародруками, а також військово-історичною і меморіальною кімнатою славних земляків наша група познайомилася вибірково через брак часу та повітряну тривогу. Проте й ті 50 хвилин перебування в музеї дали ліцеїсткам переконливе уявлення про широкий і наповнений, але часто маловідомий для них і непізнаний світ історії та культури рідного краю. 
З допису Володимира Пеляка у мережі Фейсбук