Дітям

Попереджений – значить озброєний

Про наслідки шкідливих звичок та чому вони не роблять тебе дорослим

Підлітковий вік є критичним часом для розвитку мозку. Це означає, що підлітки піддаються більшому ризику відчувати шкідливий вплив наркотиків і алкоголю. На той час, коли ти стаєш підлітком, багато частин твого мозку розвинулися настільки, що ти можеш виконувати складні обчислення і навіть мати більш гостру пам'ять, ніж деякі дорослі (наприклад, ти можеш запам'ятати випадковий 8-символьний Wi-Fi пароль - а твої батьки не зможуть!). 

Але одна важлива частина мозку розвинеться коли тобі виповниться двадцять з гаком років.  Основною частиною мозку, яка все ще розвивається, є префронтальна кора, і це область, яка використовується в критичному мисленні, наприклад, коли ти зважуєш плюси і мінуси, перш ніж приймати рішення. Оскільки префронтальна кора ще не повністю розвинена, підлітки автоматично покладаються на лімбічну систему для прийняття рішень. Мережа мозкових структур цієї системи пов'язана з емоціями і досвідом, а не з критичним мисленням. Оскільки префронтальная кора знаходиться в процесі розвитку, підлітки з більшою ймовірністю приймають рішення на основі того, що забезпечує миттєве задоволення, наприклад, почуття щастя. Це може змусити їх взяти на себе більше ризиків, ніж допустили б дорослі. Наприклад, твої друзі можуть тиснути на тебе, щоб зробити щось, про що ти пізніше пошкодуєш, припустім, розіграти жарт, через який ти матимеш неприємності. Замість того, щоб ретельно продумувати негативні наслідки, підлітковий мозок зосереджує більше уваги на отриманні нагороди у вигляді прийняття з боку друзів. 

  Звичайно, ризикувати - не завжди погано. Це допомагає тобі зростати і стати незалежним. Але не замислюватися про наслідки може бути небезпечним, коли йдеться про рішення, пов'язані з наркотиками та алкоголем. Це одна з причин, чому підлітки частіше, ніж дорослі, зловживають алкоголем. Підлітки можуть бути менш здатні, ніж дорослі, зрозуміти, коли варто припинити пити (пам'ятаєш: недорозвинена префронтальная кора!). Дослідження показали, що навіть кілька разів алкогольного сп'яніння можуть викликати шкідливі зміни в мозку, який розвивається. 

Ризик залежності 

Підлітки також піддаються підвищеному ризику розвитку наркотичної залежності. Вчені вважають, що наркоманія тісно пов'язана з дофаміном, хімічною речовиною, яка допомагає передавати сигнали в мозок. Людина, яка приймає наркотики, викликає викид дофаміну в мозок. Будь-яка приємна діяльність, така як насолода від шматочка піци, викликає вивільнення дофаміну. Але сплеск дофаміну може бути викликана неприроднім шляхом, - наприклад, через вживання наркотичних речовин. З часом повторне вживання наркотиків може “навчити” мозок отримувати задоволення від хімічних речовин, а не від інших, більш здорових речей. Це – залежність. Підлітки мають більш високий ризик виникнення залежності, тому що їх лімбічні системи дуже чутливі до дофаміну. В результаті вони можуть жадати наркотиків сильніше, ніж дорослі. Чим раніше хтось починає вживати наркотики, тим вище його або її ризик розвитку наркоманії. 

Зміни в мозку 

По мірі того, як ти ростеш і навчаєшся, твоє тіло зміцнює шляхи між нейронами (нервовими клітинами) в мозку і позбавляється від тих, які не використовуються. Ці з'єднання, звані синапсами, визначають, як твій мозок обробляє інформацію. Мережа синапсів - це те, що підтримує все, починаючи від пам'яті, до здатності вчитися і відчувати емоції. Вживання підлітком наркотиків може змінити, як ці шляхи організовані і як функціонує мозок. Негативний вплив вживання наркотиків може викликати проблеми з увагою, пам'яттю та здатністю вирішувати проблеми. Доброю новиною є те, що, роздумуючи свої дії зараз, ти можеш позитивно вплинути на розвиток свого мозку. Вирішення завдань для розвитку здібностей і навичок, таких як вивчення нового спортивного руху або освоєння іноземної мови, допомагає створювати нові зв'язки, які укріплюють твій мозок і допомагає йому краще справлятися з майбутніми завданнями. 

Ти ж хочеш бути розумним і досягнути успіху в житті, правда? Потурбуйся про свій розвиток. 

Чи існує безпечна доза алкоголю http://supportme.org.ua/drugs-alcohol-smoking/safe-dose-of-alcohol 

Цигарки, сигарили, сигари, трубки для куріння, кальяни, папіроси, самокрутки, вейпи, IQOS, Glo — способів куріння існує безліч, але жоден з них не є безпечним.  

http://supportme.org.ua/drugs-alcohol-smoking/smoking-is-harmful