Просвітництво проти булінгу

05 лютого у приміщенні Городищенського економічного ліцею Черкаської області головним спеціалістом Городищенського БПД Смілянського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Барабашем Миколою Анатолійовичем проведено лекцію на тему «Попередження булінгу» для учнів 9-го Б класу. Під час лекції було відзначено, що у 2019 році вступили в силу норми закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)», який визначає поняття булінгу. Булінг (bullying, від анг. bully – хуліган, забіяка) (цькування) - це діяння (дії або бездіяльність) учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи та (або) такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого. Відзначено, що досить поширеною і часто обговорюваною проблемою в шкільному середовищі є проблема булінгу. Від булінгу може страждати кожен. Статистика по Україні шокує. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) Україна посідає четверту сходинку серед країн Європи за рівнем проявів агресії підлітків. У ситуації булінгу існує три сторони: агресор(булер), жертва (потерпілий) та спостерігач (може бути відсутній). Щоб стати об’єктом цькування не обов’язкова наявність якоїсь певної ознаки. Це може бути будь що. Для булера завжди знайдеться причина для приниження. Зауважено, що не кожен конфлікт є булінгом. Цькування - це тривалі, повторювані дії, а одинична сутичка між учасниками такою не може вважатися. Проте, якщо однолітки на чолі з булером регулярно насміхалися, принижували, нецензурно обзивали та били, викладали в соцмережі непристойні чи відфотошоплені знімки дитини – потрібно негайно діяти! Якщо булінг мав місце, потрібно звернутися до адміністрації закладу освіти, прямим обов’язком якої є створення безпечного, вільного від насильства, булінгу та будь-яких форм дискримінації освітнього простору. Це визначено частиною 3 статті 26 Закону України «Про освіту». Керівник повинен розглянути заяву про випадок булінгу, видати письмовий наказ про проведення розслідування, у якому визначити уповноважених осіб і створити комісію з розгляду випадку булінгу. До складу комісії можуть входити педагогічні працівники, психолог та соціальний працівник, батьки потерпілого та батьки булера, керівник закладу освіти, інші зацікавлені особи. Створена комісія проводить розслідування, з’ясовує, чи це є інцидент разовим випадком, чи це дійсно регулярне цькування, тобто булінг. Якщо комісія визнала факт булінгу, то керівник закладу освіти зобов’язаний повідомити про це уповноважені підрозділи органів Національної поліції України та службу у справах дітей. ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)» вносить зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення, згідно з якими встановлюється відповідальність за булінг. Також внесені зміни до Закону «Про освіту», де визначаються механізми протидії цьому явищу. Під час заходу було роз’яснено, що таке безоплатна правова допомога, порядок отримання первинної та вторинної безоплатної правової допомоги, та розповсюджені друковані матеріали системи безоплатної правової допомоги з контактною інформацією.