Екскурсія до перлин Черкащини

 
 
4 листопада учні 10-х класів ліцею у оваристві з вчителями географії та мистецтва - Володимиром Антоновичем Пеляком - та фізкультури - Богданом Ігоревичем Щибрею - відвідали цікаві туристичні об'єкти Чекращини. Цього разу мандрівники відвідали Тальнівський музей історії та палац Шувалова в Тальному.
Тальнівський музей історії є спадкоємцем музею хліборобства, заснованого тальнівським краєнавцем-ентузіастом Вадимом Мициком ще 1985 року. Тут зібрано колецію знарядь праці і побуту мешканців краю від найдавніших часів до сучасності. Одними з найбільш цікавих експонатів є артефакти від періоду палеоліту, а також вражаюча колекція пам'яток трипільської, ямної, черняхівської археологічних культур. У музеї також багато предметів доби Русі: різноманітні прикраси, деталі кінської упряжі, знаряддя праці тощо. Козацька доба також висвітлена десяткам залізних знарядь, керамічних виробів, монет. Предмети побуту українських селян XIX ст. завершують археологічний відділ, який переходить в етнографічний, а той продовжуться кімнатою що висвітлює життя власників Тального, які й звели на його околиці чудовий палац, відомий під назвою "Палац Шувалова".
 
Палац збудовано архітектором А. Клеменсом на замовлення родини Шувалових у данському романтичному стилі з елементами неороманіки. У будівлі початку XX ст. (1903 р.) було передбачено парове опалення, телефон, електричне освітлення, потужний господарський блок тощо. Екскурсовод розповів цікаву й1 водночас драматичну долю палацу, який зазнав серйозних пошкоджень не так від часу, як від сучасних горе-реставраторів, і, відповідно, втратив багато з унікального оздоблення екстер'єру та інтер'єру. 
  
Наступною зупинкою було м. Калинопіль (нещодавній Катеринопіль). Тут ліцеїсти відвідали унікальний зоопарк, створений фермером Олександром Коваленком. Він на своїх свино- та вівцефермах надав притулок десяткам (якщо не сотням) диких тварин, урятованих волонтерами від загибелі з прифронтових територій. За свій кошт фермер годує і доглядає дику худобу, створивши для тварин вільні угіддя. Кого тут тільки немає. Ми нарахували близько 25 видів дикої фауни. Серед них верблюди, бізони, угорські воли, осли і вівцебики, лами, вовки і лисиця, орел і пелікани, пави і екзотичні качки, дикобрази і муфлони, два види оленів тощо. Наче відроджена Асканія-Нова. Вражені прикладом фермера, ліцеїсти організували благодійний збір і зібрали на корм тваринам 350 грн.
Втомлені, але захоплені новими відкриттями перлин Черкащини учні 10-х класів Городищенського економічного ліцею успішно повернулися в Городище.
В. Пеляк, вчитель географії та мистецтва