Дітям
Дітям про стрес, емоції, стійкість … і не тільки
Стрес є звичайним явищем, з яким регулярно стикаються всі, але останнім часом тривожність серед українців помітно зросла через військові дії у нашій країні. Нервові моменти — це нормальне явище, якщо вони пов’язані з невизначеністю та якщо тривожна ситуація не залежить від вас. Наше завдання – повернути контроль над своїми емоціями. Зверніть увагу, що емоції стають проблемними для особистості, коли вони не контрольовані, задовго тривають, є надто гострими.
Щоб не піддаватися стану тривоги, потрібно навчитися тримати голову «холодною» і зберігати спокій, адже паніка — це останнє, що вам потрібно в подібних ситуаціях. Тож прийміть до уваги кілька правил для розвитку стійкості та самоконтролю.
1.Обирайте достовірні джерела інформації
Оскільки зараз кожен заходиться в соцмережах, а отже під тиском деяких новин, можемо відчувати себе тривожно, тож слід обирати екологічні джерела, щоб не слідувати фейкам. Визначайте для себе регулярність перевірки новин, оскільки є тенденція, що люди перевіряють новини раз у 20 хвилин, і, відповідно, це впливає на їх емоційний стан. Якщо є потреба, ви можете цими новинами ділитися і обговорювати з кимось або навпаки, поставити собі деякі кордони. Не приєднуйтесь до обговорення подій, якщо ваш стан погіршується.
- Фізичні навантаження
Будь-який тривожний стан впливає на наше тіло шляхом внутрішнього тиску. Як наслідок, це дає соматичні відчуття: серцебиття, запаморочення, взагалі людина не може чітко сказати, що з нею не так. Мінімум що можна зробити — це фізичні навантаження.
3.Дихання
Правильне дихання позитивно впливає на відновлення соматичного стану, оскільки відомо, що під час тривоги у нас не зовсім правильне діафрагмальне дихання. Якщо ви або ваші близькі відчуваєте тривогу, яка супроводжується серцебиттям, запамороченням, онімінням кінцівок тощо, цей спосіб буде корисний для вас. Є різні дихальні вправи:
- просто вдихати носом, видихати ротом, слідкуючи за рівномірним видиханням повітря,
- спробуйте повернути собі природний ритм дихання або скористайтеся, наприклад, такою схемою: вдих протягом 2 секунд, видих протягом 5 секунд, пауза 5 секунд.
- Напруження і розслаблення.
Щоб розслабитися психологічно, потрібно розслабити тіло. У цьому допоможе простий принцип: «напруження — відчуття — розслаблення». Будь-який м’яз, якщо його як слід напружити, після цього сам прагне розслабитися. Тож для того, щоб домогтися м’язового розслаблення, варто як слід, по можливості кожен м’яз тіла напружувати. Зверніть увагу, що в нашій формулі є не лише напруження і розслаблення, але ще й відчуття. Напружуючи м’язи, варто бути дуже уважним до того, які емоції ви починаєте переживати, і навіть до того, які картинки лізуть вам у голову.
Отже, уся техніка м’язової релаксації ґрунтується на взаємодії процесів напруження і розслаблення. Ви можете скористатися, наприлад, технікою Еверлі:
- У положенні сидячи зосередьте увагу на м’язах стегон. Випряміть обидві ноги перед собою. Потримайте, розслабте.
- Стисніть кисті в кулаки. Потримайте, розслабте.
- Підніміть плечі вертикально в напрямку до вух. Потримайте, розслабте.
- Посміхніться настільки широко, наскільки можете. Потримайте, розслабте.
- Міцно замружте очі. Потримайте, розслабте.
5.Планувати свій графік дня.
Під час невизначеності варто планувати найпростіші речі – як то свої хатні та буденні речі. Варто опиратися на щось дуже звичне і знайоме. Гарна порада — це планувати свій графік дня.
6.Складання «тривожної валізи»
Зараз дуже багато порад щодо складання «тривожної валізи». Люди по різному ставляться до цієї поради, адже декого це заспокоює і додає впевненості, а інших наявність цієї «тривожної валізки» лякає. Тому уніфікованої поради щодо цього немає і це все з огляду на ваші власні переживання.
Також в Україні створили чат-бот (@Hotovyi_do_vsioho_bot) в якому є вся інформація, це екологічне джерело інформації, тому можна з нього черпати інформацію на випадок екстрених ситуацій.
7.Повпливати на ситуацію
Сьогодні дуже важливим є те, що кожен намагається взяти трохи відповідальності на себе, зокрема за ті речі, які залежать від вас.
Кожного дня є фактори, на які ми можемо впливати, а на які - ні. На жаль, ми не можемо вплинути на всі події, але ми можемо взяти на себе відповідальність за конкретні речі у нашому житті.
Зверніть увагу на можливості для розвитку і саморозвитку.